DSC_7195.jpg

Awards

Award History


2019 Stratford Kendo Tournament

May 30, 2019 — Stratford, Ontario

Mudansha Division
1st Place: Justin Ryu

Shodan/Nidan Division
1st Place: Luke Pham

 

2019 Garden State Kendo Tournament

April 27, 2019 — Englewood, New Jersey

Women 3D+ Divison:
1st Place: Francesca Ho

Teams:
1st Place: Team Ontario (Francesca Ho, Bill Kim)

 

2019 Cleveland Kendo Tournament

March 30, 2019 — Cleveland, Ohio

Godan Division:
2nd Place: Bill Kim

Teams:
1st Place: Team Ontario (Francesca Ho, Bill Kim)

 

2019 University of Toronto Invitational Tournament

March 9, 2019 — Toronto, Ontario

Division B: Nidan & Sandan
1st Place: Sean Zapanta

Division W: Women's
1st Place: Francesca Ho

Division T: Teams
3rd Place: UOT B (Luke Pham, Sean Zapanta, Rahmil Mustafa, Francesca Ho, Bill Kim)

 

2019 Annual Detroit Open Taikai

February 17, 2019 — Birmingham, Michigan

Shodan Division
1st Place: Luke Pham

Women’s Division
1st Place: Francesca Ho

Godan and Up Division
1st Place: Bill Kim

 

2019 Intercollegiate Kendo Tournament hosted by Western

January 12, 2019 — Stratford, Ontario

Beginners Division
3rd Place: UofT B (Vince Tran, Kevin Pham, Camus Lam)

Open Undergraduate Division
1st Place: Luke Pham
3rd Place: Sean Zapanta

Undergraduate Teams Division
1st Place: UofT A (Luke Pham, Sidney Hui, Francesca Ho, Sebastian Ramos, Sean Zapanta)
3rd Place: UofT B (Elizabeth Zhou, Gem Geronimo, Justin Ryu, Fernando Castillo, Ella Qiu)
3rd Place: Cindy Wang (Carleton A)

Alumni Teams Division
3rd Place: UofT B (XH Chen, Isaac Ru, Byung-Yeon Lee)

 

2018 JCCC Senior Kendo Tournament

November 24, 2018 — Toronto, Ontario

Mudansha & Shodan Division:
1st Place: Luke Pham
3rd Place: Justin Ryu

 

2018 Montreal Taikai

July 14, 2018 — Montreal, Quebec

Mudansha & Shodan Division:
3rd Place: Luke Pham

Nidan & Sandan Division:
1st Place: Rahmil Mustafa

 

2018 University of Toronto Invitational Tournament

March 10, 2018 — Toronto, Ontario

Division B: Nidan & Sandan:
3rd Place: Xiaohe Chen

 

2018 Intercollegiate Kendo Tournament at York University

January 20, 2018 — Toronto, Ontario

Beginners Division
1st Place: UofT F (Kenny Kwan, Olivia Mahon, Justin Ryu)

Mudansha Division
1st Place: Sebastian Ramos
2nd Place: Peter Zaharatos
3rd Place: Arthur Zhang

Yudansha Division
1st Place: Sean Zapanta

Alumni Division
1st Place: Bill Kim
2nd Place: Issac Ru

Teams Division
3rd Place: UofT A (Peter Zaharatos, Luke Pham, Isamu Goto, Sebastian Ramos, Sean Zapanta)

Alumni Teams Division
2nd Place: UofT A (Rahmil Mustafa, Nariman Javaheri, Jim YC Lin, Gordon Mai, Issac Ru)

 

2017 JCCC Senior Kendo Tournament

November 25, 2017 — Toronto, Ontario

Teams Division
1st Place: Matthew Raymond (Team Canada OBs)
3rd Place: Bill Kim (Team Canada Prospects A)
3rd Place: Sunmin Kim (Team Canada Prospects Women)

 

2017 Quebec Kendo Open

June 10, 2017 — Quebec City, Quebec

Mudansha Division
2nd Place: YiMing Han

Women's Division
2nd Place: Sunmin Kim

Yudansha Division
2nd Place: Bill Kim

Teams Division
3rd Place: Sunmin Kim (Team Canada Women)

 

2017 University Of Toronto Invitational Kendo Tournament

March 4, 2017 — Toronto, Ontario

Division B: Nidan & Sandan
3rd Place: Sean Zapanta

Division W: Women’s
2nd Place: Sunmin Kim

Daniel Saruyama Fighting Spirit Award
YiMing Han

 

2017 Intercollegiate Kendo Tournament at Carleton University

January 28, 2017 — Ottawa, Ontario

Beginners Division
1st Place: UofT A (Peter Zaharatos, Yuhao Li, Summer Li)

Mudansha Division
2nd Place: Arthur Zhang

Yudansha Division
1st Place: Sean Zapanta
3rd Place: Sunmin Kim

Alumni Division
2nd Place: Bill Kim

Teams Division
1st Place: UofT A (Alex Lau, Sebastian Ramos, Sunmin Kim, Tim Gadanidis, Sean Zapanta)

Best Match Award
Gem Geronimo

 

2016 JCCC Senior Kendo Tournament

November 19, 2016 — Toronto, Ontario

Nidan & Sandan Division
3rd Place: Sean Zapanta

 

2016 Montreal Taikai

July 2, 2016 — Montreal, Quebec

Mudansha & Shodan Division
3rd Place: Kaizhen Ding

 

Division A: Mudansha & Shodan
2nd Place: Rahmil Mustafa

Division B: Nidan & Sandan
2nd Place: Sean Zapanta

Division C: Yondan & Above
3rd Place: Bill Kim

Division T: Teams
3rd Place: UofT 3 (Rahmil Mustafa, Issac Ru, Xiaohe Chen, Byung-Yeon Lee, Bill Kim)

2016 University Of Toronto Invitational Tournament

March 12, 2016 — Toronto, Ontario
 

2016 Intercollegiate Kendo Tournament at Ryerson University

February 28, 2016 — Toronto, Ontario

Team Beginners Division
2nd Place: UofT F (Arthur Zhang, Huang ZhaoHeng, Lu Liu)
3rd Place: UofT C (YiMing Han, Sidney Hui, Max Law)
3rd Place: UofT K (Leevend Rao, Phoebe Lu, Zeming Lin)

Women's Division
3rd Place: Jennifer Kim
3rd Place: Yurie Aiura

Yudansha Division
1st Place: Sean Zapanta

Team Bogu Division
2nd Place: UofT A (Alex Lau, Zachary Medeiros, Yurie Aiura, Sebastian Ramos, Sean Zapanta)

Fighting Spirit Award
Sirius Wan

 

2015 JCCC Senior Kendo Tournament

November 28, 2015 — Toronto, Ontario

Division B: Nidan & Sandan
3rd Place: Ayaka Sugiyama

 

2015 University Of Toronto Invitational Kendo Tournament

March 9, 2016 — Toronto, Ontario

Division W: Women’s
2nd Place: Ayaka Sugiyama

Division T: Teams
3rd Place: UofT 3 (Rahmil Mustafa, Jimmy Lin, Haruka Nakanishi, Byung-Yeon Lee, Bill Kim)

 

2015 Intercollegiate Kendo Tournament at York University

February 15, 2015 — Toronto, Ontario

Basic Skills Division
2nd Place: UofT D (Andrew Law, Marko Tien, Sebastian Ramos)

Opens Division
3rd Place: Jimmy Lin

Alumni Division
1st Place: Eric Jung
3rd Place: Bill Kim

Advanced Student Teams
1st Place: UofT B (Raymond Wong, Alex Lau, Sean Zapanta, Jimmy Lin, Haruka Nakanishi)

Alumni Teams
2nd Place: UofT A (Rahmil Mustafa, Bree Yang, Bill Kim, Byung-Yeon Lee, Eric Jung)

 

2014 JCCC Senior Kendo Tournament

November 29, 2014 — Toronto, Ontario

Women’s Division
1st Place: Ayaka Sugiyama

Yondan & Above Division
1st Place: Naoaki Hatakeyama

Teams Division
3rd Place: UofT A (Haruka Nakanishi, Jimmy Lin, Naoaki Hatakeyama, Ayaka Sugiyama, Bill Kim)

 

18th Canadian National Kendo Championships

June 28, 2014 — Markham, Ontario

Fighting Spirit Award
Women's: Man-San Ma

 

2014 University Of Toronto Invitational Kendo Tournament

June 7, 2014 — Toronto, Ontario

Mudansha & Shodan Division
1st Place: Rahmil Mustafa

Nidan & Sandan Division
3rd Place: Jimmy Lin
3rd Place: Christopher Piggott

Women's Division
1st Place: Man-San Ma
3rd Place: Ayaka Sugiyama

 

2014 Intercollegiate Kendo Tournament at Western University

January 25, 2014 — London, Ontario

Mudansha Division
1st Place: Rahmil Mustafa
3rd Place: Robert Li

Opens Division
1st Place: Inseo Park
2nd Place: Ayaka Sugiyama
3rd Place: Christopher Piggott

Co-ed Teams Division
1st Place: UofT B (Jimmy Lin, Ayaka Sugiyama, Inseo Park, Haruka Nakanishi, Christopher Piggott)
3rd Place: UofT A (Rahmil Mustafa, Yujiro Abe, Andrew Tu, Robert Li, Kevin Mackel)

Women's Teams Division
1st Place: UofT A (Andrea Masuda, Melanie Wong, Asa Kariya)
3rd Place: UofT B (Maiko Matsuda, Nao Otani, April Godo)

 

2013 JCCC Senior Kendo Tournament

November 23, 2013 — Toronto, Ontario

Women’s Division
1st Place: Ayaka Sugiyama
3rd Place: Man-San Ma

Yondan & Above Division
3rd Place: Bill Kim

Teams Division
3rd Place: UofT B (Man-San Ma, Fidel Labit, Shogo Kazumi, Ayaka Sugiyama, Bill Kim)

 

2013 Montreal Taikai

October 12, 2013 — Montreal, Quebec

Women’s Division
1st Place: Ayaka Sugiyama
3rd Place: Man-San Ma

Fighting Spirit Award
Man-San Ma

 

2013 University Of Toronto Invitational Kendo Tournament

March 16, 2013 — Toronto, Ontario

Mudansha & Shodan Division
2nd Place: Sean Kim

Nidan & Sandan Division
2nd Place: Christopher Piggott
3rd Place: Byung-Yeon Lee

Women’s Division
3rd Place: Man-San Ma

Teams Division
3rd Place: UofT 1 (Christopher Piggott, Asa Kariya, Ayaka Sugiyama, Jimmy Lin, Haruka Nakanishi)

University of Toronto Fighting Spirit Award:
Haruka Nakanishi

 

2013 Intercollegiate Kendo Tournament at York University

February 2, 2013 — Toronto, Ontario

Basic Skills Division
1st Place: UofT A (Kennedy Morrison, Yujiro Abe, Robert Li)
2nd Place: UofT C (Hans Shih, Stephen Lam, Rahmil Mustafa)

Opens Division
3rd Place: Christopher Piggott

Teams Division
1st Place: UofT B (Ayaka Sugiyama, Jimmy Lin, Christopher Piggott, Asa Kariya, Haruka Nakanishi)

Fighting Spirit Award
Asa Kariya

Best Shinpan Award
Issac Ru

 

2012 JCCC Senior Kendo Tournament

November 24, 2012 — Toronto, Ontario

Mudansha & Shodan Division
3rd Place: Haruka Nakanishi

Women’s Division
2nd Place: Ayaka Sugiyama

Teams Division
2nd Place: UofT A (Man-San Ma, Haruka Nakanishi, Christopher Piggott, Ayaka Sugiyama, Bill Kim)

 

2012 Montreal Taikai

August 13, 2012 — Montreal, Quebec

Team Fighting Spirit Award
UofT A (Melanie Wong, Asa Kariya, Haruka Nakanishi, Jimmy Lin, Fidel Labit)

 

University Of Waterloo Kendo Club 25th Anniversary Tournament

July 14, 2012 — Waterloo, Ontario

Teams Division
3rd Place: UofT A (Byung-Yeon Lee, Issac Ru, Bill Kim, Sho Shimamura, Fidel Labit)

 

2012 University Of Toronto Invitational Kendo Tournament

March 11, 2012 — Toronto, Ontario

Most Improved Shinpan Award
Bill Kim

 

2012 Intercollegiate Kendo Tournament at Western University

January 21, 2012 — London, Ontario

Basic Skills Team
1st Place: UofT C (April Godo, Ryosuke Uagawa, Edward Ding)
2nd Place: UofT E (Jack McGrath, Michael Lee, Jinho Bahng)

Opens Division
3rd Place: Asa Kariya

Teams Division
1st Place: UofT (Christopher Piggott, Sean Kim, Asa Kariya, Jaemin Cho, Inseo Park)

 

2011 JCCC Senior Kendo Tournament

November 26, 2011 — Toronto, Ontario

Teams Division
3rd Place: UofT A (Inseo Park, Christopher Piggott, Gordon Mai, Asa Kariya, Bill Kim)