Award History

2018 Intercollegiate Kendo Tournament at York University

Beginners Division
1st Place: UofT F (Kenny Kwan, Olivia Mahon, Justin Ryu)
Mudansha Division
1st Place: Sebastian Ramos
2nd Place: Peter Zaharatos
3rd Place: Arthur Zhang
Yudansha Division
1st Place: Sean Zapanta
Alumni Division
1st Place: Bill Kim
2nd Place: Issac Ru
Teams Division
3rd Place: UofT A (Peter Zaharatos, Luke Pham, Isamu Goto, Sebastian Ramos, Sean Zapanta)
Alumni Teams Division
2nd Place: UofT A (Rahmil Mustafa, Nariman Javaheri, Jim YC Lin, Gordon Mai, Issac Ru)

2017 JCCC Senior Kendo Tournament

Teams Division
1st Place: Matthew Raymond (Team Canada OBs)
3rd Place: Bill Kim (Team Canada Prospects A)
3rd Place: Sunmin Kim (Team Canada Prospects Women)

2017 Quebec Kendo Open

Mudansha Division
2nd Place: YiMing Han
Women's Division
2nd Place: Sunmin Kim
Yudansha Division
2nd Place: Bill Kim
Teams Division
3rd Place: Sunmin Kim (Team Canada Women)

2017 University Of Toronto Invitational Kendo Tournament

Division B: Nidan & Sandan
3rd Place: Sean Zapanta
Division W: Women’s
2nd Place: Sunmin Kim 
Daniel Saruyama Fighting Spirit Award

YiMing Han

2017 Intercollegiate Kendo Tournament at Carleton University

Beginners Division
1st Place: UofT A (Peter Zaharatos, Yuhao Li, Summer Li)
Mudansha Division
2nd Place: Arthur Zhang
Yudansha Division
1st Place: Sean Zapanta
3rd Place: Sunmin Kim
Alumni Division
2nd Place: Bill Kim
Teams Division
1st Place: UofT A (Alex Lau, Sebastian Ramos, Sunmin Kim, Tim Gadanidis, Sean Zapanta)
Best Match Award
Gem Geronimo

2016 JCCC Senior Kendo Tournament

Nidan & Sandan Division
3rd Place: Sean Zapanta

2016 Montreal Taikai

Mudansha & Shodan Division
3rd Place: Kaizhen Ding

2016 University Of Toronto Invitational Tournament

Division A: Mudansha & Shodan
2nd Place: Rahmil Mustafa
Division B: Nidan & Sandan
2nd Place: Sean Zapanta
Division C: Yondan & Above
3rd Place: Bill Kim
Division T: Teams
3rd Place: UofT 3 (Rahmil Mustafa, Issac Ru, Xiaohe Chen, Byung-Yeon Lee, Bill Kim)

2016 Intercollegiate Kendo Tournament at Ryerson University

Team Beginners Division
2nd Place: UofT F (Arthur Zhang, Huang ZhaoHeng, Lu Liu)
3rd Place: UofT C (YiMing Han, Sidney Hui, Max Law)
3rd Place: UofT K (Leevend Rao, Phoebe Lu, Zeming Lin)
Women's Division
3rd Place: Jennifer Kim
3rd Place: Yurie Aiura
Yudansha Division
1st Place: Sean Zapanta
Team Bogu Division
2nd Place: UofT A (Alex Lau, Zachary Medeiros, Yurie Aiura, Sebastian Ramos, Sean Zapanta)
Fighting Spirit Award
Sirius Wan

2015 JCCC Senior Kendo Tournament

Division B: Nidan & Sandan
3rd Place: Ayaka Sugiyama

2015 University Of Toronto Invitational Kendo Tournament

Division W: Women’s
2nd Place: Ayaka Sugiyama 
Division T: Teams

3rd Place: UofT 3 (Rahmil Mustafa, Jimmy Lin, Haruka Nakanishi, Byung-Yeon Lee, Bill Kim)

2015 Intercollegiate Kendo Tournament at York University

Basic Skills Division
2nd Place: UofT D (Andrew Law, Marko Tien, Sebastian Ramos)
Opens Division
3rd Place: Jimmy Lin
Alumni Division
1st Place: Eric Jung
3rd Place: Bill Kim
Advanced Student Teams
1st Place: UofT B (Raymond Wong, Alex Lau, Sean Zapanta, Jimmy Lin, Haruka Nakanishi)
Alumni Teams
2nd Place: UofT A (Rahmil Mustafa, Bree Yang, Bill Kim, Byung-Yeon Lee, Eric Jung)

2014 JCCC Senior Kendo Tournament

Women’s Division
1st Place: Ayaka Sugiyama
Yondan & Above Division
1st Place: Naoaki Hatakeyama
Teams Division
3rd Place: UofT A (Haruka Nakanishi, Jimmy Lin, Naoaki Hatakeyama, Ayaka Sugiyama, Bill Kim)

18th Canadian National Kendo Championships

Fighting Spirit Award
Women's: Man-San Ma

2014 University Of Toronto Invitational Kendo Tournament

Mudansha & Shodan Division
1st Place: Rahmil Mustafa
Nidan & Sandan Division
3rd Place: Jimmy Lin
3rd Place: Christopher Piggott
Women's Division
1st Place: Man-San Ma
3rd Place: Ayaka Sugiyama

2014 Intercollegiate Kendo Tournament at Western University

Mudansha Division
1st Place: Rahmil Mustafa
3rd Place: Robert Li
Opens Division
1st Place: Inseo Park
2nd Place: Ayaka Sugiyama
3rd Place: Christopher Piggott
Co-ed Teams Division
1st Place: UofT B (Jimmy Lin, Ayaka Sugiyama, Inseo Park, Haruka Nakanishi, Christopher Piggott)
3rd Place: UofT A (Rahmil Mustafa, Yujiro Abe, Andrew Tu, Robert Li, Kevin Mackel)
Women's Teams Division
1st Place: UofT A (Andrea Masuda, Melanie Wong, Asa Kariya)
3rd Place: UofT B (Maiko Matsuda, Nao Otani, April Godo)

2013 JCCC Senior Kendo Tournament

Women’s Division
1st Place: Ayaka Sugiyama
3rd Place: Man-San Ma
Yondan & Above Division
3rd Place: Bill Kim
Teams Division
3rd Place: UofT B (Man-San Ma, Fidel Labit, Shogo Kazumi, Ayaka Sugiyama, Bill Kim)

2013 Montreal Taikai

Women’s Division
1st Place: Ayaka Sugiyama
3rd Place: Man-San Ma
Fighting Spirit Award
Man-San Ma

2013 University Of Toronto Invitational Kendo Tournament

Mudansha & Shodan Division
2nd Place: Sean Kim
Nidan & Sandan Division
2nd Place: Christopher Piggott
3rd Place: Byung-Yeon Lee
Women’s Division
3rd Place: Man-San Ma
Teams Division
3rd Place: UofT 1 (Christopher Piggott, Asa Kariya, Ayaka Sugiyama, Jimmy Lin, Haruka Nakanishi)
University of Toronto Fighting Spirit Award:
Haruka Nakanishi

2013 Intercollegiate Kendo Tournament at York University

Basic Skills Division
1st Place: UofT A (Kennedy Morrison, Yujiro Abe, Robert Li)
2nd Place: UofT C (Hans Shih, Stephen Lam, Rahmil Mustafa)
Opens Division
3rd Place: Christopher Piggott
Teams Division
1st Place: UofT B (Ayaka Sugiyama, Jimmy Lin, Christopher Piggott, Asa Kariya, Haruka Nakanishi)
Fighting Spirit Award
Asa Kariya
Best Shinpan Award
Issac Ru

2012 JCCC Senior Kendo Tournament

Mudansha & Shodan Division
3rd Place: Haruka Nakanishi
Women’s Division
2nd Place: Ayaka Sugiyama
Teams Division
2nd Place: UofT A (Man-San Ma, Haruka Nakanishi, Christopher Piggott, Ayaka Sugiyama, Bill Kim)

2012 Montreal Taikai

Team Fighting Spirit Award
UofT A (Melanie Wong, Asa Kariya, Haruka Nakanishi, Jimmy Lin, Fidel Labit)

University Of Waterloo Kendo Club 25th Anniversary Tournament

Teams Division
3rd Place: UofT A (Byung-Yeon Lee, Issac Ru, Bill Kim, Sho Shimamura, Fidel Labit)

2012 University Of Toronto Invitational Kendo Tournament

Most Improved Shinpan Award
Bill Kim

2012 Intercollegiate Kendo Tournament at Western University

Basic Skills Team
1st Place: UofT C (April Godo, Ryosuke Uagawa, Edward Ding)
2nd Place: UofT E (Jack McGrath, Michael Lee, Jinho Bahng)
Opens Division
3rd Place: Asa Kariya
Teams Division
1st Place: UofT (Christopher Piggott, Sean Kim, Asa Kariya, Jaemin Cho, Inseo Park)

2011 JCCC Senior Kendo Tournament

Teams Division
3rd Place: UofT A (Inseo Park, Christopher Piggott, Gordon Mai, Asa Kariya, Bill Kim)